Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW
– Dla naszej wspólnoty akademickiej kard. Stefan Wyszyński to postać wyjątkowa, od której ciągle czerpiemy życiodajne siły w obszarze nauki, wychowania i formacji. Dzisiejsza gala jest pięknym akcentem, który wieńczy wszystkie nasze przedsięwzięcia takie jak: konferencje naukowe, wystawy artystyczne, koncerty oraz konkursy w roku Patrona UKSW – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
Uroczysta Gala odbyła się 18 listopada w Auli Jana Pawła II na kampusie Dewajtis. Ważnym jej punktem było wręczenie nagród – uczniom i studentom – laureatom w konkursach o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Na konkurs plastyczny „Patron szkoły moim oczami”, skierowany do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego napłynęło 180 prac, z których komisja konkursowa wyróżniła kilka najlepszych. Laureaci otrzymali nagrody z rąk rektora UKSW ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, przedstawiciela Partnera wydarzenia – Ewy Waszkiewicz, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Warszawie, który był fundatorem nagród oraz ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW.
Na zdjęciu Ewa Waszkiewicz, dyrektor NBP Oddział Okręgowy w Warszawie oraz ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW
– Całe złoto tego świata nie wystarczyłoby, żeby wyryć w nim wszystkie refleksje, myśli i lekcje, które pozostawił nam kard. Stefan Wyszyński do wykorzystania w naszym życiu i do przemyślenia – powiedziała dyrektor Ewa Waszkiewicz.
Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Henryk
Skorowski, dyrektor Ewa Waszkiewicz, ks. prof. Ryszard Czekalski rektor
UKSW oraz laureatka Maria Kander
Laureatami konkursu plastycznego w kategorii klas I-III ze szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego zostali: Zuzanna Dębska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Maciej Mielnicki z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle, Maria Kander z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach. Wyróżnienia otrzymali Jakub Możdżonek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu oraz Wiktoria Markowska ze Szkoły Podstawowej w Dziewulach. W kategorii klas IV-VIII nagrody otrzymali: Łucja Bogusz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu, Maja Flisek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Oliwia Chrzanowska ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Warszawie Kobiałce. Wyróżnione zostały także prace Wiktorii Zadrożnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach oraz Szymona Orzoła z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.
Natomiast Samorząd Studentów UKSW zorganizował konkurs wiedzy o Patronie. Pierwsze miejsce zajęła Mariola Pirek, drugie – Daniel Śmieciński, a trzecie Marta Czępińska.
W czasie Gali dyr. Ewa Waszkiewicz zaprezentowała monetę kolekcjonerską Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego, wybitą z okazji beatyfikacji Prymasa – złotą o nominale
100 zł oraz srebrną o nominale 10 zł. Na rewersie złotej monety przedstawiono popiersie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z profilu oraz napis: „Serce narodu jest w sercu Boga”. Na rewersie srebrnej monety
znalazło się popiersie Prymasa wspartego na pastorale oraz słowa: „Per Mariam – Soli Deo”, co znaczy Samemu Bogu – przez Maryję.
Kolekcjonerskie monety NBP otrzymali z rąk dyr. Ewy Waszkiewicz członkowie Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW na czele z władzami Uniwersytetu.
Kulminacyjnym punktem gali był koncert oratoryjny „Wierny w służbie Niepodległej – Stefan Kardynał Wyszyński” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii. Słowo wstępu wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW. Podkreślił, że kard. Stefan Wyszyński to nie tylko patron UKSW, ale i opiekun duchowy Uczelni. Podczas koncertu swą prapremierę miał utwór oratoryjny Tadeusza Melona Magnificat de Claromontana.
W koncercie wystąpił Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II z udziałem solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran) oraz Roberta Szpręgiela (baryton) pod batutą Zofii Borkowskiej. Patronat nad koncertem objęli: Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury.