Aktualności

O heroiczności Patrona

O różnych wymiarach świętości Patrona naszej uczelni mówił rektor UKSW Ryszard Czekalski podczas ogólnopolskiego sympozjum przed beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej.

Sesja „Kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka – nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny”, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem wybitnych znawców życia i dzieła obu przyszłych błogosławionych. 

–  Kardynał Stefan Wyszyński zostanie błogosławionym nie dlatego, że był prymasem Polski ale dlatego, że był człowiekiem, który w heroiczny sposób praktykował cnoty wiary, nadziei i miłości – w odniesieniu do Boga i człowieka. Te trzy najważniejsze cnoty, ale także cnoty kardynalne, które również praktykował w sposób heroiczny: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo oraz inne cnoty z nim związane – podkreślił w swym wystąpieniu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Rektor UKSW mówił o różnych wymiarach świętości patrona naszej Uczelni. Jednym z nich była praca, którą kardynał Wyszyński traktował jako ścieżkę rozwoju osobowego człowieka oraz jego uświęcania. Widział potrzebę łączenia modlitwy i pracy, aby pozwalały człowiekowi zachować równowagę życiową.

Wykładowca UKSW dr Ewa K.Czaczkowska, autorka biografii prymasa uczestniczyła w debacie zatytułowanej „Co nam dziś mówią nowi polscy błogosławieni”. Zwróciła uwagę m.in. na to, że ta podwójna beatyfikacja ukazuje dwa komplementarne charyzmaty Kościoła: charyzmat przywództwa oraz opieki nad najbardziej potrzebującymi, zarówno w sensie duchowym jak fizycznym. Dzieło m. Elżbiety Róży Czackiej jak najbardziej wpisuje się w wizję Kościoła papieża Franciszka jako szpitala polowego. Spośród wielu aspektów nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego jako najbardziej aktualne na dziś wymieniła przesłanie dotyczące przebaczenia, miłosierdzia, budowania jedności, a także właściwego pojmowania sensu pracy, która może udoskonalać moralnie i duchowo.

W czasie sympozjum wystąpili historycy, teolodzy, publicyści, przełożona Zgromadzenia  Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które założyła m. Róża Czacka, a także biskupi, którzy są dziś następcami kard. Wyszyńskiego na różnych stolicach biskupich: prymas Wojciech Polak w Gnieźnie, abp Stanisław Budzik w Lublinie i kard. Kazimierz Nycz w Warszawie. O heroiczności prymasa mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiabp. Stanisław Gądecki. 

Organizatorem sesji była Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej przy współpracy KAI.

24 czerwca 2021

Michał Plewka

Recent Posts

Gala ze światową prapremierą

Wręczenie nagród w konkursach o Prymasie, prezentacja okolicznościowej monety NBP oraz prapremiera utworu oratoryjnego były…

2 lata ago

Wspólna prezentacja Pro memoria prymasa Wyszyńskiego

pro mem miniaturaWedług bardzo optymistycznego scenariusza w ciągu pięciu, siedmiu lat zostanie wydana cała seria…

2 lata ago

Laureaci Konkursu “Patron szkoły moimi oczami”

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Z laureatami…

3 lata ago

Błogosławiony Prymas powinien nas jednoczyć

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Z laureatami…

3 lata ago

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Stefana Wyszyńskiego

Bożej Opatrzności za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego została zawierzona cała wspólnota akademicka UKSW. Nasz Uniwersytet…

3 lata ago

Radio UKSW wyróżnione na festiwalu „Niepokalana”

Wyróżnienie za cykl radiowy „Czas to miłość” otrzymało Radio UKSW na Katolickim Festiwalu Filmów i…

3 lata ago