ABC Społecznej Krucjaty Miłości

Rusza seria filmów wideo poświęconych ABC Społecznej Krucjaty Miłości prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ujęty w 10 zwięzłych punktów program bywa nazywany prymasowskim dekalogiem bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich.​

Aktualny w każdym czasie jest swoistym testamentem naszego Patrona, z którego możemy czerpać w każdym czasie. 10 punktów programu ABC Społecznej Krucjaty Miłości przełożyliśmy na język krótkich filmów. W każdym z 10 odcinków serii zaproszeni studenci, wykładowcy i absolwenci UKSW rozmawiają na temat danego punktu „żywego” testamentu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

ODCINEK 1 

Jak zbudować autorytet? Rozmowa z dr hab. Małgorzata Wszelaką-Rylik, prof. ucz.

Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę)

W pierwszym odcinku serii wywiadów rozmawiamy o punkcie ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego “Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka”. O szacunku do drugiego człowieka, autorytecie i współpracy rozmawiamy z dr hab. Małgorzatą Wszelaką-Rylik, prof. UKSW – prodziekanem ds. studenckich Wydziały Biologii i Nauk o Środowisku oraz Belfrem Roku 2020.

ODCINEK 2

Jak się spierać z szacunkiem? Rozmowa z posłem Dariuszem Stefaniukiem

Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego

W drugim odcinku serii wywiadów rozmawiamy o punkcie ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego “Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego”. O sztuce prowadzenia sporów i szacunku do politycznych przeciwników opowiada absolwent UKSW, poseł na sejm Dariusz Stefaniuk.

ODCINEK 3

Konstruktywna krytyka czy hejt? Rozmowa z dr. Piotrem Łuczakiem

Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich.
Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi

Na kanwie trzeciego punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości Stefana Wyszyńskiego “Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi” rozmawiamy z dr. Piotrem Łuczukiem, wykładowcą UKSW specjalizującym się w dziennikarstwie internetowym i mediach społecznościowych. Wspólnie poszukamy granicy między konstruktywną krytyką a hejtem. Porozmawiamy też o tym, czy w sieci możemy liczyć na anonimowość.

ODCINEK 4

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Rozmowa z Oliwią i Krzysztofem Piekarskimi

Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. 
Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć

Poznali się kilka lat temu w duszpasterstwie akademickim UKSW, a w miniony weekend powiedzieli sobie sakramentalne “tak”. Gośćmi kolejnego odcinka są Oliwia i Krzysztof Piekarscy – studentka i absolwent naszej uczelni. Odnosząc się do 4. punktu społecznej krucjaty “Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć” opowiedzą o doświadczeniu miłości, budowaniu relacji i planach na wspólną przyszłość.

ODCINEK 5

Przebaczać wszystko i wszystkim? Rozmowa z ks. Rafałem Burnickim

Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody

W kolejnym odcinku serii rozmawiamy z salezjaninem, duszpasterzem akademickim UKSW ks. Rafałem Burnickim. Na kanwie piątego punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości kardynała Wyszyńskiego rozmawiamy o przebaczeniu. Czy przebaczać wszystko i wszystkim? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

ODCINEK 6

Wampiriada nie tylko dla odważnych. Rozmowa z posłem Robertem Krawczakiem

Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono.
Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym

Tym razem rozmawiamy z Robertem Krawczakiem, byłym przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów UKSW i koordynatorem akcji Wampiriada. “Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym” – pisał kard.Wyszyński w szóstym punkcie krucjaty. W tym odcinku przekonamy się, jak do tych słów odnoszą się organizowane przez studentów akcje pomocowe.

ODCINEK 7

Jak pomagać innym w czasie pandemii? Rozmowa z Mikołajem Czyżem

Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem

Czy wolontariat w szpitalu COVID-owym to heroizm? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w rozmowie ze studentem UKSW Mikołajem Czyżem, wolontariuszem niemedycznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Punktem wyjścia do kolejnego wywiadu jest siódmy punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości “Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem”.

ODCINEK 8

Jak pomagać innym w czasie pandemii? Rozmowa z Mikołajem Czyżem

Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem

Czy wolontariat w szpitalu COVID-owym to heroizm? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w rozmowie ze studentem UKSW Mikołajem Czyżem, wolontariuszem niemedycznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Punktem wyjścia do kolejnego wywiadu jest siódmy punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości “Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem”.

ODCINEK 9

Rzetelna praca przynosi efekty? Rozmowa z dr hab. Anitą Kaliszewicz

Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich

Gościem ósmego wywiadu jest dr hab. Anita Kaliszewicz, prof. uczelni, kierownik Laboratorium Hydrobiologii UKSW. Na kanwie punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości “Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich” rozmawiamy o kulisach pracy naukowca i drodze do wielkich odkryć badawczych.