Aktualny w każdym czasie jest swoistym testamentem naszego Patrona, z którego możemy czerpać w każdym czasie. 10 punktów programu ABC Społecznej Krucjaty Miłości przełożyliśmy na język krótkich filmów. W każdym z 10 odcinków serii zaproszeni studenci, wykładowcy i absolwenci UKSW rozmawiają na temat danego punktu „żywego” testamentu kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W pierwszym odcinku serii wywiadów rozmawiamy o punkcie ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego “Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka”. O szacunku do drugiego człowieka, autorytecie i współpracy rozmawiamy z dr hab. Małgorzatą Wszelaką-Rylik, prof. UKSW – prodziekanem ds. studenckich Wydziały Biologii i Nauk o Środowisku oraz Belfrem Roku 2020.
W drugim odcinku serii wywiadów rozmawiamy o punkcie ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego “Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego”. O sztuce prowadzenia sporów i szacunku do politycznych przeciwników opowiada absolwent UKSW, poseł na sejm Dariusz Stefaniuk.
Na kanwie trzeciego punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości Stefana Wyszyńskiego “Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi” rozmawiamy z dr. Piotrem Łuczukiem, wykładowcą UKSW specjalizującym się w dziennikarstwie internetowym i mediach społecznościowych. Wspólnie poszukamy granicy między konstruktywną krytyką a hejtem. Porozmawiamy też o tym, czy w sieci możemy liczyć na anonimowość.
Poznali się kilka lat temu w duszpasterstwie akademickim UKSW, a w miniony weekend powiedzieli sobie sakramentalne “tak”. Gośćmi kolejnego odcinka są Oliwia i Krzysztof Piekarscy – studentka i absolwent naszej uczelni. Odnosząc się do 4. punktu społecznej krucjaty “Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć” opowiedzą o doświadczeniu miłości, budowaniu relacji i planach na wspólną przyszłość.
W kolejnym odcinku serii rozmawiamy z salezjaninem, duszpasterzem akademickim UKSW ks. Rafałem Burnickim. Na kanwie piątego punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości kardynała Wyszyńskiego rozmawiamy o przebaczeniu. Czy przebaczać wszystko i wszystkim? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.
Tym razem rozmawiamy z Robertem Krawczakiem, byłym przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów UKSW i koordynatorem akcji Wampiriada. “Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym” – pisał kard.Wyszyński w szóstym punkcie krucjaty. W tym odcinku przekonamy się, jak do tych słów odnoszą się organizowane przez studentów akcje pomocowe.
Czy wolontariat w szpitalu COVID-owym to heroizm? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w rozmowie ze studentem UKSW Mikołajem Czyżem, wolontariuszem niemedycznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Punktem wyjścia do kolejnego wywiadu jest siódmy punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości “Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem”.
Czy wolontariat w szpitalu COVID-owym to heroizm? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w rozmowie ze studentem UKSW Mikołajem Czyżem, wolontariuszem niemedycznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Punktem wyjścia do kolejnego wywiadu jest siódmy punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości “Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem”.
Gościem ósmego wywiadu jest dr hab. Anita Kaliszewicz, prof. uczelni, kierownik Laboratorium Hydrobiologii UKSW. Na kanwie punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości “Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich” rozmawiamy o kulisach pracy naukowca i drodze do wielkich odkryć badawczych.