Bogaty program Roku Prymasa

Bogaty program Roku Prymasa

Publikacje, wykłady otwarte, audycje radiowe, konkursy i koncerty – to niektóre z propozycji Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na naszej Uczelni.

– Kardynał Stefan Wyszyński jest nie tylko patronem naszej Uczelni, ale jej prawdziwym twórcą. Bo to on zatroszczył się o Uczelnię – utworzoną w trudnym czasie, bo w 1954 jako ATK –  dzięki czemu nabrała ona charakteru i dynamizmu. Chcemy więc naszymi inicjatywami w roku poświęconymi Prymasowi oddać mu hołd i przybliżyć nowym pokoleniom jego sylwetkę i nauczanie – mówi ks. prof. Henryk Skorowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Program obchodów Roku kard. Wyszyńskiego na naszej Uczelni jest bogaty. 

Już w maju ukaże się obszerna praca zbiorowa pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW zatytułowana „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”.  

Drugą pozycją, którą w Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa UKSW jest książka „Kardynał Stefan Wyszyński, metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski. W oczekiwaniu na beatyfikację” pod redakcją Ewy K. Czaczkowskiej i Edgara Sukiennika. 

Planowanych jest także sześć wykładów otwartych o prymasie Wyszyńskim. Pierwszy, w trybie online, 11 maja o godz. 17 wygłosi prof. dr hab. Jan Żaryn, który mówić będzie o tym jak prymas Stefan Wyszyński pokonywał komunizm (https://uksw.webex.com/uksw/onstage/g.php?MTID=e99092a3dbd2cc3e9ea6c337eae37f8b5).

W czerwcu zaś ks. prof. Józef Łupiński opowie o mniej znanym obliczu Prymasa, czyli harcerzu i kapelanie Powstania Warszawskiego (https://uksw.webex.com/uksw/onstage/g.php?MTID=e83b29927a2555cbd7465ce98b79f157f). 

Kolejne wykłady odbędą się już w nowym roku akademickim, czyli po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, zaplanowanej na 12 września. 

Już teraz można natomiast posłuchać w Radiu UKSW rozmów o Prymasie Tysiąclecia z naukowcami naszego Uniwersytetu w cyklu zatytułowanym „Czas to miłość”.

Jesienią zaś planowane są m.in. konferencje naukowe poświęcone osobie Prymasa. Najważniejsza z nich nosi tytuł „Kardynała Wyszyński – Pasterz Kościoła, Ojciec Narodu, Błogosławiony” i połączona będzię z prezentacją obszernej monografii, która ukaże się w maju pt. „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”.

W programie Roku jest także spotkanie poświęcone prezentacji kolejnych tomów dzienników Prymasa „Pro memoria”, których naukowa redakcja ukazuje się dzięki zaangażowaniu UKSW.  W planach jest także koncert w auli UKSW zatytułowany „Wierny w służbie Niepodległej – Stefan Kardynał Wyszyński” .

Komitet przygotowuje również dwa konkursy: artystyczny dla szkół na Mazowszu noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Patron szkoły twoimi oczami” oraz konkurs dla studentów UKSW z wiedzy o Patronie.   

– Program jest bogaty, niemniej z powodu pandemii jednak ograniczony – podkreśla ks. prof. Henryk Skorowski. 

Przypomnijmy, że parlament RP ogłosił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego na wniosek Senatu UKSW.  W styczniu 2021 ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW powołał Komitet Organizacyjny Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którego skład wchodzą: ks. prof. Henryk Skorowski – przewodniczący, Mirosława Bławdziewicz sekretarz, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia, ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz., dr Ewa K. Czaczkowska, dr Kazimierz Szałata,  Ewa Staruch.wyszynski las2

Program ogólnouczelnianych obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kwiecień

  • Początek cyklu cotygodniowych audycji w Radiu UKSW zatytułowany „Czas to miłość”. Więcej informacji o cyklu na stronach Radia UKSW

Maj

  • 1 maja – wykład otwarty (online) prof. Jana Żaryna „Jak prymas Wyszyński pokonywał komunizm w Polsce”.

Czerwiec

  • 9 czerwca – wykład otwarty (online) ks. prof. Józef Łupiński „Stefan Wyszyński – harcerz i kapelan powstania warszawskiego”.
  • 18 czerwca – Publikacja pracy zbiorowej „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej” pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego.

Lipiec 

  • Publikacja pracy zbiorowej „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski. W oczekiwaniu na beatyfikację” pod red. Ewy K. Czaczkowskiej i Edgara Sukiennika.

Wrzesień

  • 10 września – otwarcie wystawy plakatów kard. Stefana Wyszyńskiego na dwóch kampusach UKSW
  • 11 września – Konferencja naukowa “Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie”
  • Wykład otwarty ks. dr hab. Rafała Bednarczyka, prof. ucz. „Wielka Nowenna i millenium chrztu Polski”

Październik

  • 11 października – Inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Podczas Mszy św. nastąpi zawierzenie społeczności akademickiej błogosławionemu Patronowi UKSW
  • 19 października – Konferencja naukowa „Błogosławiony Stefan Wyszyński – nowy święty na współczesne czasy” połączona z prezentacją książki „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej” pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego
  • Wykład otwarty dr hab. Anny Fidelus, prof. ucz. „Czas to miłość – prymas do młodzieży o czym i dlaczego?”

Listopad

  • 8 listopada – Koncert pt. „Wierny w służbie Niepodległej – Stefan Kardynał Wyszyński”, rozstrzygnięcie Konkurs wiedzy o kard. Stefanie Wyszyńskim dla studentów UKSW oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla szkół na Mazowszu, które noszą imię kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Patron szkoły twoimi oczami”
  • 16 listopada – Prezentacja wszystkich wydanych tomów dziennika Prymasa Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria”
  • Wykład otwarty ks. prof. Henryka Skorowskiego „Europa, jaką widział Prymas”

Grudzień

  • Wykład otwarty dr Ewy K. Czaczkowskiej „Prymas – co Mu zawdzięczamy”

28 kwietnia 2021