Czas to miłość – audycje Radia UKSW

„Czas to miłość” to seria audycji poświęconych rozmowom o życiu i nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Swoją wiedzą na temat różnorodnych aspektów działalności Prymasa dzielą się wykładowcy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Odcinki emitowane są co środę, o godz. 19:00, w magazynie Redakcji Wiary Radia UKSW.

ODCINEK 1

„Prymas – co Mu zawdzięczamy?” Rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

Dr Ewa K. Czaczkowska dzieli się przemyśleniami dotyczącymi spuścizny, którą pozostawił po sobie kardynał Stefan Wyszyński. Opowiada o najbardziej istotnych historycznie wydarzeniach, których uczestnikiem był Prymas, a które zapisały się w pamięci kolejnych pokoleń.

ODCINEK 2

„Prymas, jakim Go znałem” cz. 1. Rozmowa z prof. ucz. dr hab. Grzegorzem Łęcickim

Jaki był Stefan Wyszyński prywatnie? Poważny i zdystansowany, czy też przyjazny i uśmiechnięty? Odpowiedzi na te pytania udziela prof. ucz. dr hab. Grzegorz Łęcicki, który miał sposobność poznać Prymasa osobiście będąc chłopcem.

ODCINEK 3

„Prymas, jakim Go znałem” cz. 2. Rozmowa z prof. ucz. dr hab. Grzegorzem Łęcickim

Dalszy ciąg sentymentalnej podróży w czasie z prof. ucz. dr hab. Grzegorzem Łęcickim, który spotkał Prymasa Wyszyńskiego twarzą w twarz. W tym odcinku – między innymi – dzieli się ze słuchaczami swoją ulubioną anegdotą związaną z Kardynałem.

ODCINEK 4

„Ks. Stefan Wyszyński – dziennikarz i publicysta” Rozmowa z prof. ucz. dr hab. Małgorzatą Laskowską

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, nie obce były Kardynałowi dziennikarstwo i publicystyka. Prof. ucz. dr hab. Małgorzata Laskowska odkrywa przed słuchaczami tę mało znaną sferę życia Prymasa, opowiadając nie tylko o tym co pisał i gdzie publikował, ale również jak wyglądało Jego przygotowanie merytoryczne i duchowe do wykonywania dziennikarskich obowiązków.

ODCINEK 5

„Druh Stefan Wyszyński - harcerz służący Bogu i Polsce” Rozmowa z ks. prof. ucz. dr hab. Józefem Łupińskim

Chcąc „służyć ojczyźnie do krwi ostatniej z żył”, młody Stefan Wyszyński wstąpił w skautowe szeregi. O tym jak wyglądała jego służba oraz jaką rolę odegrała w kształtowaniu umysłu i wartości przyszłego Prymasa Polski opowiada ks. prof. ucz. dr hab. Józef Łupiński.

ODCINEK 6

„Per Mariam Soli Deo. Jak i dlaczego?” Rozmowa z ks. prof. ucz. dr hab. Grzegorzem Bartosikiem

Na przestrzeni lat kardynał Stefan Wyszyński wiele razy odczuwał wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny. Pokładał też ogromną wiarę w obietnicy, którą Matka Boża dała w Fatimie w 1917 roku. O tym, jaką rolę pełniła ta relacja w życiu Prymasa i jakie były jej owoce, opowiada ks. dr hab. Grzegorz Bartosik, prof. ucz.

ODCINEK 7

„Wielka Nowenna i Milenium Chrztu Polski. Najważniejszy program Prymasa Wyszyńskiego” cz.1. Rozmowa z ks. dr hab. Rafałem Bednarczykiem, prof. ucz.

Obchody Milenium Chrztu Polski i lata przygotowań do nich, zwane Wielką Nowenną były jednym z najważniejszych okresów w życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pierwszej części rozmowy ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz. przybliża, jak wyglądały etapy programu przygotowawczego, jakie Prymas napotkał przeszkody w jego realizacji i na co kładł największy nacisk w duchowej odnowie Polaków.

ODCINEK 8

„Wielka Nowenna i Milenium Chrztu Polski. Najważniejszy program Prymasa Wyszyńskiego” cz.2. Rozmowa z ks. dr hab. Rafałem Bednarczykiem, prof. ucz.

Druga część audycji poświęconej tematowi, jakim są obchody Milenium Chrztu Polski Jak wyglądało samo wydarzenie? Na czym polegała “walka nad rządem dusz w narodzie”? Czy oczekiwania Prymasa wobec efektów końcowych Milenium zostały spełnione? Opowiada o tym ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.

ODCINEK 9

„Europa jaką widział Prymas” Rozmowa z ks. prof. dr hab. Henrykiem Skorowskim

Przyglądając się postaci Prymasa Tysiąclecia nie sposób pominąć odegranej przez niego roli politycznej. Nazwany “wielkim działaczem zza żelaznej kurtyny”, zestawiany jest z takimi nazwiskami jak Adenauer, de Gasperi czy Schuman. Jaki wpływ miał Kardynał na kształt obecnej Unii Europejskiej? Czy jego wizja Europy mającej odzyskać autorytet poprzez Ewangelię została zrealizowana? Na te i wiele innych pytań odpowiada ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski.