Błogosławiony Prymas powinien nas jednoczyć

Cztery filary nauczania kard. Wyszyńskiego: człowiek, rodzina, naród, Europa były myślą przewodnią pierwszej konferencji, poświęconej Prymasowi, po Jego beatyfikacji.

– Ten rok jest szczególny dla naszej wspólnoty akademickiej – rozpoczynamy go z Patronem beatyfikowanym. Dzięki tej beatyfikacji będziemy silniejsi. Będzie nas ona wzmacniać i rozwijać. Prymas był, jest i będzie postacią, przy której nasz Uniwersytet będzie ukierunkowywał swoją działalność naukową i formacyjną – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, otwierając konferencję „Błogosławiony Stefan Wyszyński – nowy święty na współczesne czasy”, która odbyła się 19 października w Auli Jana Pawła II. Rektor UKSW dodał też: – Osobiście postrzegam Prymasa jako osobę, która powinna nas jednoczyć w każdym wymiarze.

Ks. prof. Ryszard Czekalski przypomniał, że rok 2021 stał się Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego przede wszystkim dzięki naszej wspólnocie. – Na pierwszym posiedzeniu Senat Uczelni podjął uchwałę o uczynienie roku 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia. Obie izby polskiego parlamentu poparły tę inicjatywę i przegłosowały stosowną uchwałę – podkreślił Rektor UKSW.

Konferencja „Błogosławiony Stefan Wyszyński – nowy święty na współczesne czasy” była podzielona na trzy części. W pierwszej studenci naszej Uczelni przeczytali wybrane teksty Patrona, koncentrujące się wokół czterech wielkich obszarów-filarów prymasowskiego nauczania, dotyczących: człowieka, rodziny, narodu i Europy. W drugiej części podjęto w tych dziedzinach naukową refleksję.

O godności człowieka jako najwyższej wartości w ujęciu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz. Podkreślał, za nowym błogosławionym, że człowiek musi być traktowany podmiotowo. Został stworzony po to, aby osiągnąć zbawienie i zjednoczenie z Bogiem. Te cele nierozerwalnie łączą się z prawami człowieka.

Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. mówiła o Rodzinie jako kategorii aksjologicznej w myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zwróciła uwagę na fakt, iż tematyka rodziny jest szeroko zakorzeniona w polskiej kulturze, sztuce oraz kierunkach i badaniach naukowych. A szczęście rodzinne to według badań wciąż najwyższa wartość dla Polaków. Prymas Wyszyński w swoim nauczaniu również wpisywał się w tę koncepcję, zaś jego spojrzenie na rodzinę odpowiada zagadnieniom współczesnej pedagogiki.

– Rodzina to kolebka i gwarancja bytowania, która jest niezbędna dla człowieka w osiągnięciu celu życia – podsumowała to zagadnienie w nauczaniu kard. Wyszyńskiego prof. Anna Fidelus.

Z kolei prof. dr hab. Jan Żaryn rozważał wizję narodu w ujęciu kard. Wyszyńskiego. – Zdaniem kard. Wyszyńskiego naród jest bytem stałym. Jest przestrzenią, żywą wspólnotą naturalną, powołaną do życia przez samego Stwórcę – mówił profesor. – Według nauczania kard. Wyszyńskiego trzeba tę wspólnotę narodową nieustannie rozpoznawać i kochać.

Ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski mówił zaś o  chrześcijańskiej wizji współczesnej Europy w nauczaniu Prymasa.  – Kardynał Wyszyński zawsze podkreślał chrześcijańskie korzenie Europy. Miał wizję Europy opartej na humanizmie wywodzącym się z  godności człowieka – podkreślił ks. prof. Skorowski.

Prowadzący tę część konferencji dr hab. Grzegorz Łęcicki prof. ucz., wspominał, że jako młody student ATK słuchał Prymasa, który kreślił drogi rozwoju ATK.

– Prymas widział ATK jako uczelnię wielką, na miarę wielkości narodu.  To marzenie Prymasa się ziściło – podsumował prof. Łęcicki.

Na zakończenie konferencji odbyła się prezentacja książki „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej” pod redakcją ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, która – złożona z 35 artykułów, licząca ok. 700 stron – ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UKSW.

–  Jest to wielka synteza stanu badań nad życiem, myślą i działalnością kard. Wyszyńskiego. Dzieło to jest interdyscyplinarne, nauczanie Prymasa jest analizowane z wielu perspektyw i dyscyplin naukowych, a dzięki temu, że do współpracy zaproszonych zostało wielu badaczy z różnych ośrodków naukowych w Polsce, pozycja jednoczy środowisko – powiedziała prowadząca tę część dr Ewa K. Czaczkowska.

Uczestniczący w dyskusji autorzy publikacji: ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki, dr hab. Michał Białkowski, prof. ucz. (UMK), dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. ucz. oraz dr hab. Grzegorz Łęcicki prof. ucz. zastanawiali się nad aktualnością nauczania Prymasa Tysiąclecia. Zwrócono uwagę na wciąż aktualne nauczanie dotyczące takich zagadnień jak etos pracy, rola kobiety w społeczeństwie, ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Podkreślono także, że nowy błogosławiony nieustannie pozostaje drogowskazem dla kolejnych pokoleń, jako wzór dobrego, mądrego, odważnego i odpowiedzialnego biskupa, a także męża stanu.

19 listopada 2021