Modlitwa o wstawiennictwo bł. Stefana Wyszyńskiego

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Stefana Wyszyńskiego

Bożej Opatrzności za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego została zawierzona cała wspólnota akademicka UKSW. Nasz Uniwersytet otrzymał relikwie błogosławionego Patrona.

Zostały one uroczyście wprowadzone do kościoła uniwersyteckiego św. Józefa (kampus Wóycickiego) podczas Mszy św., którą z okazji inauguracji nowego roku akademickiego koncelebrował kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW. Zostaną one także uroczyście wprowadzone do kaplicy uniwersyteckiej na kampusie przy ul. Dewajtis. Kaplica ta otrzymała – jako jedna z pierwszych w Polsce – imię bł. Stefana Wyszyńskiego.

– W tych wywiadach z przedstawicielami UKSW chcieliśmy pokazać wiele, często nieznanych aspektów nauczania, ale i życia Patrona naszej Uczelni. Chcieliśmy uczynić kard. Wyszyńskiego bardziej bliskim nam współczesnym, pokazać jego codzienność, pracę, przytoczyć anegdoty z nim związane i ukazać przykład życia jaki nam zostawił, wartości jakimi żył – zaznacza redaktor naczelna Radia UKSW Anna Gawrońska – Piotrowska.

Tytuł cyklu nawiązuje do słów kard. Wyszyńskiego, wypowiedzianych do młodzieży: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: Czas to miłość”. Audycje, prowadzone przez studentki dziennikarstwa UKSW Justynę Wolf i Barbarę Woińską, można posłuchać na platformach podcastowych, m.in. Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasty. Cykl dostępny jest również na stronie www.wyszynski.uksw.edu.pl.

Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA” to jeden z największych multimedialnych festiwali religijnych w Polsce. Do tegorocznej, 34. edycji konkursu nadesłano 140 filmów, reportaży, teledysków i dokumentów. Podobnie jak w 2020 roku ze względów pandemicznych festiwal odbywał się w formule mieszanej, czyli tradycyjnej i online.

 – To piękny gest Uczelni, która wiele zawdzięcza kard. Wyszyńskiemu i nosi jego imię – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Podczas homilii mówił o obowiązkach, jakie w kształceniu i uprawianiu nauki spoczywają na uczelniach katolickich.

— Świat ludzi wierzących oczekuje od uniwersytetu katolickiego rzetelnej i zdrowej nauki, która odpowiada pozytywnie na wszystkie subiektywizmy i na wszystkie emocjonalności, którymi czasem jesteśmy zagrożeni – powiedział Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.

Przypomniał, że zarówno kard. Wyszyński jak i kard. Wojtyła dbali o wykształcenie przyszłych księży i katolików świeckich na uczelniach katolickich. Mieli komplementarną wizję nauki polskiej.

– Dlatego bardzo was proszę, abyście do tych dwóch patronów wracali, ale nie w sposób powierzchowny, płytki i emocjonalny, ale żebyście wracali do fundamentu fides et ratio i tego, czego oczekuje od was współczesny świat.

Kard. Nycz podkreślił, że szczególnie oczekuje się tego od uczelni, która mieni się być związana z Kościołem i miała odwagę wziąć za patrona kard.  Wyszyńskiego, już błogosławionego. 

Na prośbę rektora UKSW ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego kard. Kazimierz Nycz zawierzył, za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego, Bożej Opatrzności całą naszą wspólnotę uniwersytecką. – Za Jego przykładem i przez Jego wstawiennictwo zawierzamy Tobie, Boże, Uniwersytet noszący Jego imię – całą naszą społeczność akademicką: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów – mówił Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW. 

Msza św. w kościele uniwersyteckim św. Józefa rozpoczęła inaugurację roku akademickiego 2021/2022 na UKSW. Oficjalna część uroczystości odbyła się w Auli Schumana w Auditorium Maximum UKSW.

***

Akt zawierzenia wspólnoty akademickiej UKSW Opatrzności Bożej 
za wstawiennictwem jej Błogosławionego Patrona

Boże, Twoja Opatrzność kieruje naszym życiem, ogarnia je, kształtuje i odnawia.

Twoja Opatrzność chroni nas przed złem; podnosi, gdy upadamy; prostuje nasze splątane życiowe drogi.

Twoja Opatrzność wyznacza nam miejsce w świecie, zadania w życiu, misję w ludzkiej społeczności.

Twoja Opatrzność stawia nas sobie nawzajem na drodze; posyła do innych; wzajemnie daje siebie; działa niezawodnie w ludziach, przez ludzi i dla ludzi.

Boże, w Twojej Opatrzności, dałeś nam błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia – Patrona naszej Uczelni. Za Jego przykładem i przez Jego wstawiennictwo zawierzamy Tobie, Boże, Uniwersytet noszący Jego imię – całą naszą społeczność akademicką: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów. 

Boże, Twojej Opatrzności – za przyczyną błogosławionego Patrona – zawierzamy: 

Nasze poszukiwania prawdy, nasze pragnienia wiedzy – niech będą bezinteresowne i bezkompromisowe.

Nasze ambicje, marzenia i życiowe plany – niech będą czyste, szlachetne i wolne od egoizmu.

Całą naszą społeczność akademicką – niech będzie rzeczywistą komunią osób, a nie jedynie zbiorem jednostek.

Naszą Ojczyznę, którą pragniemy budować i której pragniemy służyć – niech będzie domem dla wszystkich.

Nasze rodziny, środowiska, przyjaźnie, relacje – niech będą żywą Ewangelią.

Nasze słabości, biedy, grzechy i kryzysy – niech przenika i przemienia je światło Twojej prawdy i moc Twojej miłości.

Boże, daj nam – za przykładem i przyczyną błogosławionego kardynała Stefana – ukochać do końca to, co dobre, prawdziwe i piękne.

Daj nam odwagę i siłę nie poddawać się, nie ulegać, nie bać i nie rezygnować z tego, co ważne i cenne w życiu – z wiary, nadziei i miłości.

Boże, spraw, abyśmy – jak nasz błogosławiony Patron – kształcili się, rozwijali, pracowali i żyli na Twoją chwałę, za przyczyną Matki Kościoła i Królowej Polski.

Boże, uczyń nas, jak uczyniłeś Błogosławionego Prymasa – na miarę naszych możliwości i talentów – narzędziami, przez które Twoja Opatrzność będzie mogła działać dziś „tu i teraz – dla żyjących pośród nas.

Soli Deo! Jedynie Tobie Jedynemu, Boże, niech będzie chwała i cześć! Teraz i na wieki wieków! Amen!

11 października 2021