Moneta z wizerunkiem Prymasa

Moneta z wizerunkiem Prymasa

Z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Narodowy Bank Polski wyemituje monety kolekcjonerskie z wizerunkiem naszego Patrona. Trzy z nich będą do wygrania w konkursie na fanpage’u UKSW.

Konkurs, organizowany wspólnie przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Narodowy Bank Polski, obejmuje trzy edycje. Do uczestników skierowane zostaną trzy pytania, związane z życiem i nauczaniem prymasa Wyszyńskiego. Wygraną w każdej z edycji będzie srebrna moneta z wizerunkiem Patrona naszej uczelni.

Pytania pojawią się na fanpage’u UKSW w dniach 25, 26 i 27 sierpnia. Wtedy także zostaną wyłonieni laureaci – kto w komentarzu pod konkursowym postem najszybciej udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzyma nagrodę ufundowaną przez Narodowy Bank Polski.

„Prymas Wyszyński, dobry pasterz, pozostawił bogate dziedzictwo i przykład służby jako wzór szacunku do każdego człowieka, troski o jedność Kościoła i solidarność narodu” – czytamy na stronie NBP.

Z okazji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego NBP 26 sierpnia wyemituje specjalne monety kolekcjonerskie – złotą o nominale 100 złotych w nakładzie do 1 500 sztuk oraz srebrną o nominale 10 złotych w nakładzie do 12 000 sztuk.

Rewers monety złotej przedstawia popiersie kard. Wyszyńskiego z profilu oraz jego słowa: „Serce narodu jest w Sercu Boga”. Rewers monety srebrnej przedstawia kard. Wyszyńskiego wspartego na pastorale oraz odręczny napis: „Per Mariam – Soli Deo” (Przez Maryję – Jedynemu Bogu).

Na awersach monety złotej i srebrnej przedstawiony został herb kard. Wyszyńskiego. Autorką projektu monet jest Dobrochna Surajewska.

24 sierpnia 2021