Patron UKSW błogosławionym

Patron UKSW błogosławionym

W niedzielne południe papieski legat kard. Marcello Semeraro ogłosił błogosławionym kard. Stefana Wyszyńskiego. Na ołtarze wyniesiona została również m. Elżbieta Róża Czacka.

Mszę św. beatyfikacyjną w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie koncelebrowało 5 kardynałów, 130 biskupów i 600 księży, w tym rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. W uroczystościach, które odbyły się 12 września, wzięła udział także delegacja naszego Uniwersytetu.

Podczas homilii delegat papieski mówił o duchowości maryjnej nowych błogosławionych oraz znaczeniu polskich świętych dla całego Kościoła.

– Ta świątynia wzniesiona przez naród polski jako votum wdzięczności za bliskość i obecność Boga w chwalebnej i bolesnej historii tego kraju jest dzisiaj świadkiem kolejnego potwierdzenia: Polska jest narodem maryjnym – mówił kard. Semeraro. Podkreślił, że Polska ofiarowała w przeszłości  i ofiarowuje Kościołowi wybitne postacie świętych, bożych mężczyzn i kobiet. – Dziś Pan powołuje autentycznych świadków świętości ku czci i chwale swego imienia – zaznaczył. 

Kard. Semeraro zwrócił uwagę na niezłomną postawę Prymasa Tysiąclecia. – Kierował odważnie, wytrwałe i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce. W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn często powtarzał „kto nienawidzi już przegrał”. W niczym się nie oszczędzał, znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były trzy lata spędzone w więzieniu.

IMG 20210913 WA0000

W Mszy św. beatyfikacyjnej w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na placu przez nią uczestniczyło ok. 7 tysięcy osób. Wielu wiernych łączyło się duchowo za pośrednictwem telewizji czy internetu, a także telebimów umieszczonych w wielu miejscowościach w Polsce.

Pierwotnie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia miała się odbyć 7 czerwca 2020 r. Jej termin został przeniesiony ze względu na pandemię.

beatyfikacja delegacja

 

12 września 2021